Vannitoa kujundus tõeliseks unistuste vannitoaks? Näpunäiteid remondiks ja renoveerimiseks.

Vannitoa kujundus teeb renessanssi. Kui varem ihaleti rohkem disainerdiivanit ja tuntud kaubamärgi kööki, siis nüüd unistatakse kõige rohkem erilisest vannitoast.

Sina ka, jah?
Milline ta su kujutluspildis on?

Skandinaavialikult minimalistlik ja stiilipuhas, kuldselt lopsakas ja luksuslik või hoopis maakodulikult looduslähedane ja naturaalne?

Millele võiksid mõelda, et nii peas, paberil kui reaalsuses kujundada just sinu unistustele vastav vannituba?

 

Vannitoa kujundus saab alguse plaanist ja visanditest

Vannitoa renoveerimine algab ruumisisese paigutuse läbi mõtlemisega. Oma unistuse teostamiseks võid sa pöörata praeguse plaani kasvõi pea peale. Arvesta lihtsalt sellega, et kindlalt on paigas äravoolutorude ja tualettruumi asukoht ning reeglina jäetakse need samasse kohta. Kuid loomulikult on hea renoveerija abiga võimalik teostada ka neid ümber paigutavaid erilahendusi.

 

Joonista põrandaplaan

Kui plaanid oma vannitoas renoveerimise käigus suuri muudatusi, on mõttekas esmalt joonistada vannitoa põrandaplaan ja seejärel paberil või arvutiekraanil edasi-tagasi liigutada dušši, vanni, tualetti ja valamut.

Piisava liikumisvabaduse puudumine on vannitoa planeerimise viga, mida saab kergesti vältida: planeeri vannide, tualettide ja kraanikausside ette alati 100–150 cm vaba ruumi.

Kui tunned, et praeguses vannitoas on liiga vähe ruumi, on esimene variant kaaluda, kas vanni asemele võiks duši panna. Läbipaistvad ja raamideta dušikabiinid tekitavad tunnetuslikult ja visuaalselt kohe eriti palju lisaruumi.

Loodud plaan aitab tulemust paremini visualiseerida ja seeläbi vajalikke tööetappe ja kulusid täpsemalt hinnata. Kulude planeerimisel kaasa vajadusel professionaalid.

Enne plaanide elluviimist kontrolli, kas visioon vastab olemasolevatele või kavandatavatele elektri- ja veeühendustele. Samuti ära unusta arvesse võtmast oma vannitoa iseärasusi nagu näiteks kaldlaed, akna olemasolu, radiaatorid ja ka vannitoa asukoht elamises.

Sisekujundusnipp! Tänapäeval on hea praktika paigutada kraanikauss ja peegel nii, et neid näeks esimese asjana vannituppa sisenedes ning hoida dušš ja tualett ukse taga peidus või vannitoa kaugemas nurgas.

 

Mõtle läbi vannitoa valamu kõrgus

Meilt küsitakse sageli, milline oleks kõige mõistlikum vannitoa valamu kõrgus.

“Millisel kõrgusel peab valamu olema, et sina ja su pere saaks seda mugavalt kasutada?

Kui palju on selle ees ruumi vaja, et sul oleks piisavalt suur liikumisulatus? Vastused sõltuvad nii parimatest praktikatest ja standarditest kui ka sinu ja su pereliikmete pikkusest ja vannituppa paigaldatavatest tarvikutest.”

Imre Naaris
Vannituba Pluss projektijuht

Kui oled 1,70 meetrit pikk, siis peaks valamu olema 85 sentimeetrit kõrge. Kui su partner aga on 1,90, siis oleks tema valamu ideaalne kõrgus 95 sentimeetrit – sellega jääksite mõlemad kümne sentimeetrise vahega normskaala sisse.

 

 

Kuldne tee peitub kompromissis

Kuldne tee peitub kompromissis: 85–95 sentimeetri keskmine on 90 sentimeetrit. Teie mõlema poolt kasutatava valamu ideaalne kõrgus on 90 sentimeetrit. Üldiselt on pikemal inimesel kergem veidi kummarduda kui lühemal inimesel end sirutada. Kui kompromiss ei ole võimalik, või kui soov on teha eraldi valamu ka lastele, siis on piisava ruumi olemasolul võimalus teha eraldi valamud erinevatel kõrgustel.

 

Vali kraanikauss, dušš ja WC

Selles artiklis me pikemalt kaubanduse rikkalikku tootevalikut lahti ei kirjuta (täpsemat teavet ja lihtsalt inspiratsiooni võid koguda näiteks Vannitoapoest) kuid anname paar üldist sisekujunduslikku nippi.

  • Kaasaegne seinale kinnitatav sanitaartehnika aitab hoida vannitoa visuaalselt ühtlasema.
  • Seinale paigaldatud tualettpotid, mille paak on ehitatud seina sisse, loovad minimalistliku ja puhta visuaalse ilme.
  • Ilma aluskapita valamud aga loovad horisontaaltasapinna, mis suurendab ruumi.

 

Mõtle läbi dušisegisti kõrgus põrandast

Meeldiva dušikogemuse tagamisel mängib olulist rolli dušisegisti kõrgus. Segisti reguleerib duši temperatuuri ja vee voolu. See tuleb paigaldada nii, et sellele oleks lihtne juurde pääseda ja seda oleks lihtne kasutada. Soovitatav kõrgus on 110 cm maapinnast.

Ülemine dušš tuleks paigutada nii, et see pakuks meeldivat dušikogemust. Optimaalne kõrgus sõltub kasutajate pikkusest. Standardi kohaselt on keskmine kõrgus maapinnast 210–220 cm. Nii saavad ka pikemad inimesed mugavalt duši all seista, ilma et peaksid kummarduma.

Dušisiini kasutatakse käsiduši riputamiseks ja see tuleks samuti kinnitada õigele kõrgusele. Reguleeritav kõrgus võimaldab paindlikult reageerida iga kasutaja vajadustele.

 

Vali värvid ja materjalid vannitoa eriliseks muutmiseks

Väikese vannitoa puhul on eriti soovitatav valida heledad värvid, et muuta see visuaalselt suuremaks. Valged valamud või valge ja halli kombinatsioon on hea valik ja alati trendikas. Musta kasutamisel ei tasu üle pingutada.

Käterätikud, pildid või väikesed esemed on samuti hea viis oma vannitoale värvi lisada. Värvide valimisest saad pikemalt lugeda siit.

“Ruumi eriliseks muutmiseks võib olla näiteks puidust valamu koos vastava valgusinstallatsiooniga – valgus on hea visuaalne abivahend. Aga ka huvitavat värvi sein, eraldiseisev vann, põnev taim või lihtsalt aknast avanev vaade võivad samuti olla sinu erilise vannitoa tõmbenumbriteks.”

Imre Naaris
Vannituba Pluss projektijuht

 

Väikese vannitoa plaadid

Kaubanduses on lõputu valik vannitoa kraami. Kas valida plaadid, mingi muu põrandakate, marmor või looduskivi? See on oluline koht, sest need valikud lisavad su vannitoale kõige tugevamalt isikupära.

Vabalt võid ka erinevaid tekstuure segada – näiteks plaatpõrand, puitsein, tapeet ja marmorist tasapind. Samuti saad miksida oma eelistusi leiutades oma stiili retro, vintage ja minimalismi vahel.

Plaaditud põrand või sein mõjutab oluliselt iga vannitoa välimust. Kuid efekti saavutamisel ei mängi olulist rolli mitte ainult värv, vaid ka selle suurus ja suund.

 

Foto: Remondifirma.ee

 

Mida siis teha, kui vannituba on väike?

Suureformaadilised plaadid (alates umbes 80 x 80 cm) sobivad eriti hästi väikestesse vannitubadesse, kuna muudavad ruumi avaramaks. Väikeste plaatide ladumisel tekib oluliselt rohkem vuuke kui suurte XXL plaatide puhul. Seetõttu tundub suureformaadiliste plaatide välimus rahulikum ja avaram.

 

Heledad plaadid muudavad ruumi suuremaks

Heledad plaadid muudavad ruumi suuremaks, kutsuvamaks, avatumaks ja sõbralikumaks. Eriti kui sul on akendeta või vähese valgusega vannituba, tasuks valida heledad plaadid, kui soovid anda ruumile lisalaiust. See näpunäide ei tohiks aga takistada sul oma lemmikplaadi valimist. Tumedad plaadid võivad ka väikest vannituba kaunistada. Lõpuks on see individuaalse maitse küsimus.

 

Kivi, betoon, looduskivi, dekoratiivplaadid või klassikalised valged seinaplaadid?

Kõik valikud ja stiilid on sulle avatud. Väiksemate vannitubade puhul piisab vaid mõnest dekoratiivplaadist, et välja eristada duši nišši või sanitaartehnikat. Kuid samas liiga tugev kontrast alusplaadi ja dekoratiivplaadi vahel võib põhjustada vannitoas visuaalse katkestuse, mis võib muuta selle väiksemaks.

 

Vannitoa kujundamine: sisekujundusnipid asjade hoidmiseks

Vannitoa kujundamine on põnev tegevus, kui teada mõningaid parimaid praktikaid. Jagame sinuga oma kolme kõige kasulikumat sisekujundusnippi ning lisamõtteid, kuidas muuta oma vannituba eriliseks.

 

Kombineeri avatud ja suletud panipaikasid

Esiteks võiks kombineerida nii avatud kui suletud panipaikasid ja kappe. Kaalu seinale kinnitatavat peegelkappi iluhooldustoodete hoidmiseks. Riiulitel olevad asjad on avatud nii tolmule kui veepritsmetele. Mõned asjad võivad riiulil ju olla, kuid hea, kui leiavad omale hea koha ka sellised asjad nagu tualettpaberi tagavararullid ja ravimid.

 

Tänapäeval ei pea varjatud hoiuruum enam välja nägema nagu kirst või seif

Sageli annab isegi vanni tekitada panipaiga ja riiulid. Ning seintesse pasaab paigaldada peegelkapid nii, et eestpoolt näevad need välja nagu lihtsalt peegel. Kogenud ja pädev vannitoa renoveerija aitab sul kindlasti ka hoiuruumi maksimeerida.

 

Ka pidevas kasutuses olevad asjad vajavad oma kohta

Mõtle läbi, kuhu oma käterätikud kuivama asetad, nii et need sobiksid valamuga ega paistaks silma. Ja kaalu dušinurgas geelide ja šampoonide jaoks sisseehitatud nišši, et esemeid ei peaks asetama põrandale.

 

Vali ajatud värvid

Mõtle ka selle, et vannituba renoveeritakse tavaliselt vaid iga 10–25 aasta tagant, ja sellepärast valib enamik inimesi sellesse ruumi trendide asemel ajatu värvi ja katsetab erksate värvidega mujal, kus sage remont ja üle värvimine on hõlpsam.

 

Kaalu maast laeni peeglit

Muuda vannituba peegli abil “suuremaks”. See on üks traditsioonilisemaid disainilahendusi. Vali valamu kohale suur peegel või proovi lausa sein ülevalt alla katta täispika peegliga. Nii saavutad ruumi kahekordistamise maagilise efekti.

 

Vali oma unistuste vannituppa valgustid

Valgustid on “kirsiks tordil”. Kuigi tulemusi näed alles pärast vannitoa remonti, peaksid valgustuse läbi mõtlema, ideaalis koos renoveerimisettevõtte või elektrikuga kohe alguses. Enamik inimesi soovib vältida palati või labori valgust, ei soovi liiga palju valguspunkte lakke ega külma ja liiga eredat valgust.

Valgustid tuleks asetada ainult vajalikesse kohtadesse (nt keskendudes peeglile) ja strateegiliselt (nt LED-ribad seinale kinnitatava valamu all) ja vältida ruumi nurki, mis ei vaja valgustust.

 

Vannitoa remont või hoopis vannitoa kolimine mõnda teise tuppa?

Mõnikord on vannitoa remondi asemel unistuste realiseerimiseks mõttekas vannituba hoopis täiesti teise kohta kolida. Vannitoa kolimisel viiakse vannituba täiesti teise ruumi, mis ei olnud algses korteri- või majaplaanis vannitoa jaoks mõeldud. Renoveerimise käigus aga ehitatakse olemasolev vannituba lihtsalt täielikult ümber.

“Vannitoa kolimine teise ruumi on mõttekas, kui elanike vajadused ja nõudmised muutuvad oluliselt ning kolimine toob selget kasu.

Näiteks kui lapsed on kodust välja kolinud ja lastetuba on jäänud tühjaks. Lihtsaim viis on siis olemasolev vannituba kõrval oleva toaga üheks liita ja senisest väikesest akendeta vannitoast teha suur ja aknaga isiklik SPA.”

Imre Naaris
Vannituba Pluss projektijuht

 

Täisteenuse ja erilahenduste soovi korral on parim esitada päring ja hakata plaani pidama koos spetsialistidega. Suure kogemuse pealt on oskus näha võimalusi ka takistustes ning oskus hinnata ja omavahel võrrelda ka erinevate erilahenduste keerukust ja hinnasilti.

Igas majas ja korteris on ruumide paigutus ning vee- ja kanalisatsioonitorude või küttetorude paigutus erinev. Nendest asjaoludest sõltub, kui keeruline oleks vannitoa ümber kolimine. Selleks on hea leppida kokku aeg ruumide ülevaatamiseks pädeva ettevõttega, et selgitada välja täpne töö.

 

Kui kaua vannitoa põhjalik remont aega võtab?

Kuna vannituba on igapäevaelu oluline osa, on vannitoa renoveerimist planeerides ja ajastades väga oluline mõelda ka sellele, kui kaua remonditööd aega võtavad. Ja millal on sinu ja su pereliikmete valmidus see aeg sujuvalt “üle elada” kõige suurem.

Aus vastus on see, et põhjalik uuendus kindlasti ei ole tehtav paari päeva või ühe nädalaga.

Omal käel remonti tehes võib vannitoa uuendus võtta kuid ja isegi aastaid.

Kogenud ja pädeva renoveerija puhul arvesta umbes ühe kuuga. Suuremahuliste erilahenduste puhul kuni kuus nädalat.

 

Vannitubapluss – muudame su unistuste vannitoa reaalsuseks

Pakume vannitoa remondi ja renoveerimise terviklahendust ehk siis meiega koostöös ei tule sul otsida ja ajastada erinevate spetsialistide nagu maaler, lammutaja, elektrik ja üldehitaja kalendreid ja töövooge.

Täisteenus hõlmab kõike: sealhulgas kogu mööblit, põrandaid, elektrikütet, laekujundust, ja kõiki sanitaartehnikatooted. Sina valid, arutame läbi ja ostame vajalikud asjad.

Mõtleme alati kaasa, kuidas vannitoas veelgi rohkem ruumi ja valgust luua.

Vannitubapluss teenused hõlmavad ka kõiki spetsiifilisi toiminguid: põrandakatte demonteerimine ja kokkupanek, uste kokkupanek ja demonteerimine, veevärgi torude demonteerimine, torustiku monteerimine, kanalisatsioonitorude demonteerimine ja kokkupanek, juhtmestik, hüdroisolatsioon, ripplae montaaž, vannitoatehnika paigaldus , plaatimistööd , pahteldamine, lihvimine, värvimine, krohvi montaažitööd (sh dušikabiinid, vannid, wc potid, valgustusseadmed jne) ja riputustarvikud vannitoas.

Meie leivanumber on aga nutikate ja omanäoliste erilahenduste teostamine. Kui otsid teostajat konkreetsele tööle või partnerit vannitoa erilahenduse ellu viimiseks, siis kirjuta või helista!

Vannitubapluss.ee
Vannitubapluss.ee