Vannitoa renoveerimine? 15 asja, mida peaksid enne renoveerimistöödega pihta hakkamist teadma

Vannitoa remont ja renoveerimine võivad tähendada erinevaid asju – alates väikestest remondi- ja ilutöödest kuni totaalse ümberehituseni. Valikuvõimalusi on ka iga eelarve jaoks: ka ainult värske värvi või uute plaatide, uue valamu või uue valgustusega võib vannitoa ilmet parandada.

Täieliku ja kallima renoveerimise käigus tehakse ka vajalikud toru- ja elektritööd, uuendatakse hüdroisolatsiooni ja vahetatakse kogu sanitaartehnika ja mööbel. Kasuta selles artiklis olevat teavet juhisena oma vannitoa renoveerimise visiooni ja plaani koostamiseks. Isegi siis, kui otsustad vannitoa remondi teenusena sisse osta, tuleb need teemad ehitajaga läbi arutada.

 

Ise ehitades võid, aga ei pruugi raha säästa

Kes on kunagi remonti teinud, see teab, kui palju aega võtab vajalike esemete kaubandusest leidmine, sobivate tarvikute ja tööriistade varumine või laenutamine ja pindade kuivamise järel ootamine. Sellest vaatest pole üllatav, et professionaalse remondi puhul moodustavad töökulud vähemalt poole. Kas see on lõpus kallis või odav, on igaühe enda hinnata.

Ise tehtud remont on alati variant, kuid isegi kogenud isetegijad võivad end ümberehitustöödega üle koormata või olla sunnitud oma vigade eest topelt maksma.

Mõnikord võib olla mõttekas teatud tuttavad tegevused teha ise, kuid nõudliku töö tegemiseks usaldada hästi varustatud ja kogenud meistreid.

 

Uut vannituba ei saa kahe päevaga

Ainult siis, kui nii disain kui funktsioon ehk välimus, kasutusmugavus ja tehnika ning materjalide kvaliteet on nii plaanis kui teostuses täiuslikult ühildatud, saad oma vannituba nautida aastakümneid.

Varu piisavalt aega, et koguda inspiratsiooni, planeerida eelarvet ja konsulteerida usaldusväärse ettevõttega.

Pea keerulisemate toimingute osas nõu Vannitubapluss spetsialistidega või küsi kohe hinnavahemikku oma vannitoa täielikuks renoveerimiseks.

 

 

Hästi planeeritud vannituba arvestab su homsete vajadustega

Keskmiselt uuendatakse vannituba iga 20 – 25 aasta tagant.

Seetõttu proovi endale ette kujutada ennast ja oma pereliikmeid paarikümne aasta pärast.

Mõtle läbi, millistele vajadustele vannituba siis vastama peaks.

 

Täna kodu, homme üürikorter?

Kui su vajaduste suurenemisega on plaanis kolida suuremale elupinnale, siis arvesta ka võimalusega, et praegune jääb üürikorteriks.

Ning ka sellel võivad olla pisut teised omadused kui oma kodul, eriti kui pakkuda seda lühiajaliseks rendiks.

Üks märksõna, millele mõelda, on esemete vastupidavus niiskusele kui ka näiteks dušitarvikute sobivus erineva pikkusegainimestele, sealhulgas lapsed ja erivajadustega inimesed.

 

Moodsat minimalistlikku vannituba on lihtsam koristada

Vannitoa koristamine võib olla tüütu tegevus. Eriti kui dušinurga vuugivahed lähvad hallitama, dušiseinale jäävad koledad veeplekid ja tualeti küürimiseks peab pugema vatitiku või vana hambaharjaga väikestesse pragudesse.

Tugeva raamiga dušiseinad ja väga väikesed plaadid kipuvad olema mustuse, hallituse ja plekkide kogunemise magnetiks.

Jalaga WC pott ja valamu vajavad samuti tihedamat küüsimist kui seina kaudu ühendatud tooted. Aga muidu võid uutesse asjadesse investeerides olla selles mõttes rahulik, et enamik kaasaegsest sanitaartehnikast ja sisekujunduselementidest on oma omaduste poolest paremad kui vanad nõukaaegsed asjad.

Põrandatasandil asuvad dušid ei võimalda mitte ainult ruumi elegantselt kujundada, vaid ei nõua ka servi ega lävesid, kuhu katlakivi ja mustus võivad kinni jääda.

 

Millal on vannitoa remont asjakohane?

Vannitoa eluiga kipub varieeruma olenevalt nii viimase remondi kvaliteedist kui kasutusharjumustest. Kuid enamasti võetakse remont ette järgmistel juhtudel.

  • Kui vannituba on lihtsalt lootusetult vananenud, kulunud ja määrdunud.
  • Kui hüdroisolatsioon on tehtud eelmisel sajandil. Vanem hüdroisolatsioon kestab umbes 10–15 aastat ja uuemate niiskete ruumide materjalide ja ehitustehnikatega umbes 30 aastat.
  • Niiskusisolatsioon on ebapiisav.
  • Plaadid on tumenenud ja tulevad oma kohalt lahti.
  • Vannituba lõhnab niiskuse järele.
  • Vannitoa välimus vajab kaasajastamist.
  • Toimub kogu korteri või maja renoveerimine.
  • Vannitoa remont võetakse sageli ette, kui korteri müügiks on vaja korda teha.

 

Miks tegelikult asendatakse vann sageli dušiga

Vanne on tänapäeval vähem, kuid mitte seetõttu, et inimestele ei meeldi enam vanniskäia, vaid et soovitakse vannituppa rohkem ruumi saada.

Dušš sobib kiire eluviisiga – üks peseb hambaid, teine hüppab duši alt läbi. Vann on pigem mitte pesemise koht, vaid lõõgastusviis. Sellest on saanud heaolutoode, millega saavad end hellitada vaid need, kellel on piisavalt ruumi – mõnikord ka teise vannitoa näol. Nii et mõte seegi!

 

 

Hallituse teket saad vältida liikumisanduri või valguslülitiga

Vannitubades tekib kõrge niiskuse tõttu sageli hallitus ja parim on seda asjaolu juba vannitoa planeerimisel ja ventilatsioonisüsteemi paigaldamisel arvesse võtta.

Üks variant on ühendada ventilatsioonisüsteemid liikumisanduri või valguslülitiga mis juhivad niiskuse ja lõhnad just siis, kui need tekivad, usaldusväärselt välja. Nii vähendad hallituse tekkimise ohtu ja säilitad meeldiva ruumiatmosfääri.

 

Vannituba on heaolupesa, mitte vaid pesunurk

Kõige paremini sisustatud vannitoad on need, mis vastavad kasutaja vajadustele. Isegi kõige luksuslikumast dušist pole kasu, kui su lemmik asi maailmas on vannis lõõgastumine.

Tutvu inspiratsiooniks internetis näidete ja trendidega, mis aitavad sul unistuste vannituba planeerida. Erinevate materjalide, viimistluse ja värvide näidiste kogumine aitab sul valikuid kitsendada.

Küsi endalt:

  • Mis tüüpi disain mulle meeldib?
  • Kas tõmbab rohkem ühevärviliste ja selgete joonte poole?
  • Või pigem Vahemere stiili soojade toonide suunas?
  • Ning arvesta alati funktsiooni ja esteetika kombinatsiooniga.

 

Valgustuse puhul on hea teada, et seda saad kasutada ka struktureeriva elemendina: see võib muuta ruumi suuremaks ning värviline või hämardatav valgus võib luua õhtul lõõgastava atmosfääri.

 

Milliseid samme hõlmab täielik vannitoa renoveerimine?

Vannitoa täieliku renoveerimise sammud on järgmised.

  1. Vannitoa täielik renoveerimine algab sellest, et vannituba lammutatakse täiesti tühjaks. Sanitaartehnika, plaadid, ja isegi küte – kõik välja!
  2. Paigaldatakse uued veetorud, küte ja ventilatsioon, seejärel elektrikaablid.
  3. Edasi tuleb seintele uus krohv, seina eelpaigaldus, seinavooderdus või profiilidest ja ehituspaneelidest elemendid.
  4. Järgnevad vajalikud põrandatööd (nt tasandus, põrandaküte, isolatsioon).
  5. Laotakse seina- ja põrandaplaadid.
  6. Seejärel on aeg vannitoa sanitaartehnika kokku panna: paigaldada WC, vann, dušš ja kraanikauss.
  7. Kõike, mis pole plaaditud, saab nüüd värvida, lakkida või muul viisil katta.
  8. Lõpuks paigaldatakse muu mööbel, katted ja valgustuselemendid, kinnitatakse aksessuaarid, riiulid või käepidemed. Lõpuks taastatakse elektriühendused maja võrku. Seejärel on kõik ühendatud ja kasutamiseks valmis.

 

 

Kuidas teha väikese vannitoa remont edulooks?

Vanni, valamu, kohandatud tööpinna ja kraanide vahetamine on väikeste vannitubade kõige levinumad remonditööd. Aga tõelised edulood sünnivad muidugi, kui kogu senine kontseptsioon (vajadusel) pea peale pöörata.

Ruumi pindala on siin muidugi määrav tegur, mida tuleb arvesse võtta. Aga kitsas ruum ei tähenda, et sul ei võiks olla unistuste vannituba. Lõppude lõpuks tähendab suur ruum seda, et seal on palju ruumi, mida täita, samas kui väike ruum julgustab kasutama minimalistlikumat disaini.

 

Vannitoa tervikuna tajumine muudab selle suuremaks

Selle saladus on otsida seintele ja põrandatele sarnast värvi, eelistatavalt heledat ja neutraalset, näiteks valget või halli.

Kinnita võimalikult lai peegel pikema seina küljele. See muudab ruumi kaks korda suuremaks. Kitsaid ruume saad visuaalselt laiendada ka suurte põrandaplaatidega.

 

Jaga ruum tsoonideks

Väikese vannitoa remont on internetis hästi kajastatud teema. Enne renoveerima asumist kogu ideid optimaalseks paigutuseks, et sul oleks kõik käeulatuses, kus vaja.

Ruum tasub liigendada vastavalt erinevatele tegevustele.

 

Seinadel on su väikeses vannitoas kriitiline roll

Kuna ruumi on vähe, siis tuleks osad asjad paigutada mitte põrandale, vaid justnimelt seintele.

Nii on asju ka parem kätte saada – no näiteks käterätikud, hambapasta, meik, föön jne.

Seinale saab panna nii kappe kui riiuleid, aga ka lihtsalt minimalistlikke konkse või korvikesi.

 

Kuidas teha paneelmaja vannitoa remont, et saada ruumi juurde?

Väikesed vannitoad on paneelmajade tüüpkorterite üks suuremaid probleeme. Ja olenemata sellest, millises stiilis see kujundada, jääb see ikka väikseks.

On ainult üks väljapääs – planeerida eriti õigesti, kasutada visuaalseid kavalaid võtteid ning mängida plaatide ja lae värviga. Kõik see aitab sul luua avara ruumi efekti.

 

Vanni asemele dušš?

Esimene asi, millele mõelda, kui plaanis on paneelmaja vannitoa remont, on vanni asendamine dušiga – nii saad vabastada umbes poole ruumist.

 

 

Vabanenud ruumi saad panna pesumasina või kosmeetika- ja käterätikute kapi.

Kui vann oli varem su heaolu oluline element, siis võid kaaluda sellist dušikabiini mudelit, millel on erinevad funktsioonid (hüdromassaaž, troopiline dušš, aroomiteraapia, kontrastdušš ja isegi Türgi saun), mis kompenseerivad vanni puudumist. Vaata teema kohta täpsemalt SanSan blogist.

 

Visuaalsed tehnikad aitavad muuta väikese vannitoa suuremaks

Kui vannituba on väike, siis kasuta visuaalseid tehnikaid, et muuta see tunnetuslikult avaramaks.

  • Paigalda suur peegel, mis aitab luua avaruse tunde.
  • Seinakatteks kasuta pastelsetes toonides heledaid plaate või keraamilisi mosaiike.
  • Peeglialasse on nutikas lisada lokaalne valgustus ja mujale üldvalgustus koos võimalusega tsoonide valgustust eraldi sisse lülitada.
  • Väikese vannitoa lakke saad panna peegli või niisuguse valgustuse, mis venitab ruumi visuaalselt ülespoole.
  • Vali hermeetiliselt sulguvad dušiuksed, et sa ei peaks väikses vannitoas muretsema pritsmete ja uputuse pärast.

 

Kui palju maksab vannitoa remont?

Vannitoa renoveerimise hind varieerub olenevalt projekti mahust, materjalidest ja tööde hinnast. Vannitoa remont maksab üldjuhul neljakohalise summa. Täielik renoveerimine viiekohalise summa. Oma vannitoa remondile saad küsida hinnavahemiku siit.

“Märgalade remont ja renoveerimine on põhjusega kallis. Tehtud tööd peavad vastu pidama 30 aastat. Soodsam värskendusremont on mõttekas, kui vanad põrandad on heas seisukorras ja konstruktsioonides pole niiskuskahjustusi.”

Imre Naaris
Vannitubapluss projektijuht

Oma projekti maksumuse täpsemaks hindamiseks koosta nimekiri oma vajadustest ja soovidest. Sanitaartehnika, segistid, põrandakatted, seinakatted, käterätikuivatid, peeglid, seinavalgustid jne.

 

Kuidas mõjutavad vannitoa remondi hinda erilahendused?

Vannitoa remondi hinda mõjutab enim see, kas soovid vahetada ainult plaate või teha muudatusi ka ruumijaotuses ja konstruktsioonides. Näiteks seinte teisaldamine nõuab sageli äravoolutorude teisaldamist ja põrandaliistude uuendamist.

 

Kui vanades ehitusmaterjalides on asbesti, tuleb lammutada eriti hoolikalt

Asbesti eemaldamine suurendab renoveerimise maksumust, nagu ka võimalikud niiskuskahjustused. Kahjustused tuleb aga kindlasti parandada, neid ei tohi peita uute pindade alla.

Erilahendustega suureneb ka vannitoa renoveerimise hind. Erilahenduste hulka kuuluvad näiteks riiulisüvendid ning kumerad, plaaditud dušiseinad. Plaatimistööde hinda tõstab ka näiteks väga suurte plaatide kasutamine.

Vanades vannitubades on sageli ohutuse huvides vaja uuendada ka torud ning elektriliinid, ja neil on suur mõju vannitoa renoveerimise koguhinnale.

 

Põrandaküte aitab luua nii ilu kui mugavust

Väga sageli küsitakse Vannitubapluss spetsialistidelt vannitoa põrandakütte kohta. Ning kogemus näitab, et pole ühtki klienti, kes oleks selle paigaldamist hiljem kahetsenud.

“Võrreldes tavaliste radiaatoritega ei paku põrandaküte mitte ainult ühtlast soojusjaotust, vaid loob ka rohkem ruumi ja esteetiliselt nauditava sisekujunduse, kuna puuduvad nähtavad radiaatorid, mis segaksid.”

Imre Naaris
Vannituba Pluss projektijuht

Põrandaküttelahendust saab paigaldada olemasolevatesse vannitubadesse või integreerida tervikliku vannitoaremondi osana. Põrandaküte annab ruumile hubase õhkkonna ja võib isegi aidata küttekulusid kokku hoida, kuna sama soojataseme juures on võimalik hoida püsiv temperatuur madalam.

 

Remontida vannituba ise või kaasata ehitusfirma?

Paljud inimesed kaaluvad vannitoaremondi ise tegemist, sest see on rahaliselt kasulikum. Kuid sa pole just elektrik ja torumees, võib olla päris keeruline asju ohutult ja vastupidavalt teha.

Ohutusmeetmed nii elektritöödel kui ka torustikuga seotud remonditöödel on väga olulised, et mitte kahjustada ennast ega oma naabreid. Hüdroisolatsiooni puhul on samuti kvaliteetne töö väga oluline, et mitte naabrite korterit üle ujutada või hallitust tekitada.

Kasuta selles artiklis olevat teavet juhisena oma vannitoa renoveerimise visiooni ja plaani koostamiseks ning pea keerulisemate toimingute osas nõu Vannitubapluss spetsialistidega.

Kui arvad, et soovid renoveerimise täielikult professionaalidele usaldada, siis saad alustada ka päringust oma vannitoa renoveerimise täisteenusele.

Vannitubapluss.ee
Vannitubapluss.ee